Beta-karoten to inaczej prowitamina A, czyli związek z którego powstaje w organizmie człowieka witamina A. Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Na szczęście nie musimy się martwić o przedawkowanie, bo organizm przetwarza na witaminę A tylko taką ilość beta-karotenu jaką potrzebuje, czyli zależnie od potrzeb. Nadmiar jest z kolei magazynowany głównie w tkance tłuszczowej, a także w skórze, gdzie pochłania promieniowanie słoneczne. Jednak uwaga! Przy nadmiernym spożyciu beta-karotenu, może pojawić się żółte zabarwienie skóry, zwłaszcza na dłoniach.
Alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za warzywami, są gotowe suplementy z beta-karotenem, których przyjmowanie zaleca się łącznie z posiłkami zawierającymi tłuszcz.
Dawkowanie beta karotenu
Zalecane zapotrzebowanie dzienne na beta-karoten wynosi 6 mg, ale przy założeniu, że jest on jedynym źródłem witaminy A w organizmie.
Jaką rolę pełni beat karoten w organizmie
Witamina A pełni w organizmie człowieka wiele funkcji:
- wspiera utrzymanie prawidłowego widzenia, jest on szczególnie polecany przy kłopotach z widzeniem o zmierzchu,
- wspiera utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych,
- wspomaga zachować zdrową skórę,
- korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz
- bierze udział w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu żelaza.
Beta-karoten nie tylko chroni skórę przed promieniowaniem UV, ale również utrwala opaleniznę. Zatem, jeśli wybieracie się na urlop w słoneczne miejsce i chcecie uzyskać trwałą opaleniznę, to dobrze jest na kilka tygodni wcześniej rozpocząć kurację beta-karotenem.
Źródła beta karotenu
To właśnie dzięki karotenoidom rośliny przybierają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Występują one także w zielonych warzywach liściastych, ale ich zabarwienie jest zamaskowane przez chlorofil.
Spośród produktów roślinnych najbardziej bogatych w beta-karoten należy wyróżnić: marchewkę oraz dynię.
Wśród zielonych warzyw: szpinak, pietruszka, brokuły, boćwina, sałata, jarmuż, zielony groszek, szparagi, pomidory.
Zz owoców zaś: morele, brzoskwinie, mango, melony, a także wiśnie, śliwki i pomarańcze.
Wakacyjne podsumowanie
Zdrowotne przygotowanie do letnich wakacji, może się okazać niezastąpione. Jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów zabierz ze sobą probiotyki dbające o prawidłową florę bakteryjną jelit, która może zostać zaburzona jedzeniem egzotycznych dań.
Warto też mieć olejek z oregano, który oprócz wspierania procesów trawiennych, działa „antyseptycznie”. Dodatkowo jego zapach odstrasza komary i inne atakujące nas owady.
Dla przypomnienia: koniecznie zabierz ze sobą beta-karoten– dbający o zdrowie skóry narażonej na promieniowanie UV.
Wiadomo, że zbyt duża dawka słońca i mróżenie oczu to niesprzyjające warunki dla naszych oczu, dlatego nie zapominajmy o naturalnych składnikach wspomagających ich ochronę (luteina, zeaksantyna, witamina A, ekstrakt z owoców borówki czarnej).
Po słonecznej kąpieli pantenol , który odżywi skórę oraz przyspieszy jej regenerację natomiast bisabolol złagodzi podrażnienia. Warto również pamiętać o nawilżaniu – dobrze nawilżona skóra to także ładniejszy kolor opalenizny.
Jeden komentarz
Emilka
Beta-karoten bardzo polecam, u mnie naprawdę widocznie zmienia się kolor skóry gdzies tak po 2 tygodniach brania kapsułek:)