Krzem – jak działa?
Badania nad obecnością krzemu w ludzkim organizmie i jego wpływem na kondycję zdrowotną trwają i nieustannie się pogłębiają. Już dotychczasowe dokonania naukowców i lekarzy w tym zakresie dają wiele do myślenia. Pewne jest to, że Ludwik Pasteur – wybitny francuski chemik i prekursor mikrobiologii – już niemal 200 lat temu miał rację. Sformułował on tezę, że krzem jest jednym z najważniejszych pierwiastków mineralnych uzupełniających niedobory diety.
Krzem – dłuższe życie, lepsza kondycja
Badań na temat wpływu krzemu na kondycję zdrowotną zwierząt i ludzi jest rzeczywiście bez liku. W niniejszym artykule powołamy się na niektóre z nich. Zacznijmy od polskich badań przeprowadzonych w 2007 roku, w Instytucie Zootechniki przy Państwowym Instytucie Badawczym. Dotyczyły one biologicznego znaczenia krzemu. Wyniki opublikowane zostały w „Wiadomościach Zootechnicznych” przez Karola Węglarzy i Małgorzatę Bereza. Wśród wielu tez znalazła się ta: „Za niezbędne dla zwierząt i człowieka uważa się obecnie około 20 pierwiastków, wśród których znajduje się również krzem. Aby uzyskać efekt żywieniowy lub kliniczny, krzem musi znajdować się w formie dostępnej dla organizmu, umożliwiającej absorbcję w przewodzie pokarmowym”. Do doświadczeń polskich naukowców jeszcze powrócimy, lecz najpierw proponujemy zgłębić temat samego krzemu.
Krzem – pierwiastek młodości
Krzem (Si) należy do 14 grupy (węglowce) układu okresowego pierwiastków. Najpowszechniej spotykany jest w postaci mineralnej, jako dwutlenek krzemu. Stosuje się go m.in. do wyrobu półprzewodników. Drugą postacią krzemu jako ciała stałego są krzemiany, będące głównym składnikiem skał i kamieni szlachetnych.
Naturalną postacią ciekłą krzemu jest kwas ortokrzemowy Si(OH)4 lub H4SiO4. Występuje on u roślin, u których zachodzą procesy chemiczne prowadzące do powstawania krzemianów organicznych. W przeważającej mierze krzem występujący w tej postaci jest jednak utleniony, co radykalnie zmniejsza jego biologiczną dostępność.
Z kolei krzem organiczny potencjalnie przyswajalny przez ludzki organizm, powstaje poprzez przetrawianie minerału przez różnego rodzaju mikroorganizmy. Sprawiają one, że staje się on rozpuszczalny w wodzie. Procesowi temu towarzyszy uwalnianie się aminokwasów.
G5 – rewolucja w biotechnologii
Szwajcarska firma The Glykan Group, której obecnie przewodzi uznany specjalista prof. Dr Christian Daniel Assoun, zdecydowała się na inny sposób produkcji przyswajalnej postaci tego pierwiastka. Naturalny proces powstawania krzemu organicznego nie gwarantuje bowiem pozyskiwania go w satysfakcjonującej ilości, a dodatkowo wiąże się z ryzykiem utraty kontroli nad bezpieczeństwem sanitarnym.
Szwajcarski preparat – po kilkudziesięciu latach udoskonalania – nosi obecnie bazową nazwę G5. Naukowcy z Glykan Group pozyskują go w laboratorium drogą przetwarzania czystego kwarcu. Wykorzystuje się do tego procesy fizykochemiczne, imitujące te zachodzące w naturze od milionów lat. Trwają one jednak znacznie krócej.
Do powstałej krzemionki organicznej dodawane są następnie aminokwasy i wybrane kwasy organiczne. To one pozwalają ostatecznie uzyskać koloidalną postać krzemu, czyli taką, która gwarantuje większą przyswajalność tego pierwiastka w organizmie ludzkim.
Tym sposobem dr Assoun uzyskał bioprzyswajalność swojego krzemu na poziomie 60 – 70%! W litrze preparatu G5 znajduje się ok. 450 mg krzemionki organicznej. G5 znany jest na polskim rynku pod nazwą Power SI+. Tym samym to jedyny preparat w Polsce, który ma tak wysokie stężenie krzemu.
Krzem i jego wpływ na zdrowie
Wspomniany wyżej Ludwik Pasteur uważał, że odpowiedni poziom krzemu jest szczególnie istotny w przypadku wielu poważnych schorzeń, m.in.: chorób zwyrodnieniowych (artretyzm, reumatyzm, dna), cukrzyca, kamica nerkowa, demineralizacja organizmu, kruchość paznokci, skłonność do krwotoków, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, zła przemiana materii, stany zapalne, schorzenia skórne, krzywica, opóźnienie wzrostu u dzieci. Dzisiejsze badania w pełni potwierdzają jego przypuszczenia.
Krzem ma szczególnie ważne znaczenie dla stanu naszych:
– kości i stawów
– układu sercowo naczyniowego i krążenia
– skóry
Kości i stawy
Tkanka kostna zawiera 25% wody, 25% włókien (głównie kolagenowych) i 50% soli mineralnych (Ca). Kiedy sole gromadzą się na włóknach kolagenowych, dochodzi do krystalizacji i wapnienia kości. Proces ten nazywany jest mineralizacją. Twardość kości zależna jest od przebiegu krystalizacji, a ich elastyczność od obecności włókien kolagenowych.
Prace badawcze Carol Seaborn i Foresta Nielsena prowadzone na Uniwersytecie w Wisconsin ujawniły istotną rolę krzemu w syntezie włókien kolagenowych, a co za tym idzie w tworzeniu i metabolizmie kości. Z kolei Dr David Michael Reffitt ze szpitala uniwersyteckiego w Lewisham wykazał wraz ze swoim zespołem, że kwas ortokrzemowy w stężeniach fizjologicznych stymuluje syntezę kolagenu i poprzez wzrost aktywności enzymów (prolylohydroksylazy) w ludzkich komórkach kościotwórczych przyczynia się do ich różnicowania. Wysoka zawartość krzemu jest zawsze obserwowana w obszarach większego uwapnienia, np. w kościach kończyn, które rosną. Kiedy mineralizacja jest w danym miejscu zakończona, zawartość krzemu obniża się. W związku z powyższym wydaje się, iż krzem odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu kości, a jego niedobór może być czynnikiem ograniczającym go. Dla przykładu u piskląt z niedoborem krzemu występują anomalia rozwojowe czaszki, kości długich oraz tkanki łącznej.
Włókna kolagenowe są w stawach wszechobecne. Aby umożliwić poruszanie się i zapewnić wytrzymałość na wszelkie napięcia, stawy muszą być elastyczne. Odpowiedzialne są za to: tkanka chrzęstna pokrywająca powierzchnie stawowe kości, substancja maziowa wypełniająca szczelinę stawu i zmniejszająca tarcie w trakcie ruchu oraz więzadła stabilizujące staw. Wszystkie te elementy mogą ulegać zwyrodnieniom lub przedwczesnemu starzeniu się (ok. 45 do 50 r. ż.).
Zazwyczaj problemy te w pierwszej kolejności dotykają stawów podtrzymujących masę ciała, do których należą: kręgosłup, biodra, kolana, stopy, a także niektóre stawy ręki. W pierwszej kolejności zanika chrząstka stawowa, co prowadzi do ocierania się o siebie kości i w następstwie ich zniekształceń, a nawet rozwoju stanu zapalnego.
Suplementacja krzemem stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wpływa na odbudowę chrząstki stawowej, łagodzi ból i stany zapalne stawów. Odgrywa też zasadnicza rolę w procesie wzrostu i mineralizacji kości i zapobiega osteoporozie.
Serce i krążenie
Elastyczność oraz kurczliwość naczyń krwionośnych to dwie istotne cechy charakterystyczne dla właściwego funkcjonowania układu krążenia. Istnieje zależność pomiędzy zawartością krzemu w tkankach aorty (włókna kolagenowe i elastyny), a arteriosklerozą, czyli miażdżycowymi zmianami polegającymi na twardnieniu tętnic prowadzącymi do nadciśnienia. Nasilenie procesów polegających na przenikaniu lipidów przez naczynia krwionośne jest odwrotnie proporcjonalne do poziomu krzemu w organizmie.
Działanie przeciwmiażdżycowe wykazali pracownicy naukowi na czele z Anną Boguszewską-Czubara z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przeprowadzili oni badania na trzech grupach pacjentów: niewykazujących objawów choroby (grupa 1), ze stabilną chorobą niedokrwienną serca (grupa 2) oraz chorych ze świeżo przebytym zawałem mięśnia sercowego (grupa 3). Wykazały one, że stężenie krzemu w surowicy krwi w 2 i 3 grupie pacjentów było znacząco niższe niż w grupie 1 i dodatkowo najniższe u pacjentów po świeżym zawale mięśnia sercowego. Według autorów, niski poziom krzemu w organizmie może zwiększać ryzyko miażdżycy prowadząc do ostrej lub przewlekłej postaci choroby niedokrwiennej serca m.in. wpływając na elastyczność tętnic.
Suplementacja krzemem pozwala zachować elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, wpływa na elastyczność i sprawność zastawek serca i powoduje regenerację tkanek.
Skóra
Z całą pewnością dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że skóra zawdzięcza swoją elastyczność obecności specjalnych włókien kolagenowych, które z wiekiem stają się coraz słabiej odnawialne. W wyniku tego procesu struktura tkanek ulega rozluźnieniu, pojawiają się zmarszczki i obwisłości.
Dostarczenie kolagenu z zewnątrz bezpośrednio na skórę ma swoje ujemne strony. Po pierwsze organizm w bardzo niewielkim stopniu jest w stanie w ten sposób uzupełnić niedobory kolagenu. Po drugie, taka forma podania kolagenu może utrudniać wymianę gazową skóry hamując jej oddychanie, a co za tym idzie przyspieszając starzenie.
Suplementacja krzemem wyraźnie spowalnia procesy starzenia się skóry, zapobiega tez jej stanom zapalnym. Ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost. Wzmacnia paznokcie, a także przeciwdziała trądzikowi i przebarwieniom.
Suplement czy dieta bogata w krzem?
Dr Ravin Jugdaohsingh ze szpitala St. Thomas w Londynie twierdzi, że: „Krzem jest głównym składnikiem w ludzkiej diecie, którego ilość w niej niezwykle zmalała z powodu nowoczesnego przetwarzania i oczyszczania produktów spożywczych, manipulowania wodą i jej oczyszczaniem oraz hodowlą warzyw w środowisku hydroponicznym (uprawy bez użycia ziemi, przyp. aut.)”.
Są oczywiście produkty, które nadal stanowią źródło krzemu. Najbogatsze w niego są m.in. owies, jęczmień, żyto czy skrzyp polny. Mniejsza jego ilość występuje w roślinach strączkowych. Niestety nawet jeśli w naszej diecie jest miejsce na naturalne produkty z zawartością krzemu, wchłanianiu do organizmu tej postaci pierwiastka młodości ulega zaledwie 3%. Okazuje się bowiem, że niezbędnym warunkiem biodostępności jest obecność w składzie krzemu zarówno grupy węglowodorowej (CH), jak i występującej w pierwotnej postaci grupy hydroksylowej (OH).
Polska firma Invex Remedies opatentowała specjalną, monojonową technologię wytwarzania preparatów z krzemem, srebrem i złotem. Technologia ta pozwala na rozdrobnienie substancji aktywnych do postaci monojonów (pojedynczych rozproszonych cząstek o średnicy 0,1-0,5 nm), kilkadziesiąt razy mniejszych niż nanocząstki. Z uwagi na to stosowanie preparatów krzemowych tej firmy gwarantuje bardzo wysoka przyswajalność.
Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz opisane powyżej suplementy Invex Remedies: https://www.ibg.pl/invex-remedies
4 Komentarze
Mańka
Oooo ja kojarze ten krzem, piłam kiedyś na poprawę włosów. No i faktycznie zwiększa gęstość i grubość włosów, ja wypiłam 2 czy 3 opakowania i robiłam też maseczki na głowę. Super sprawa.
Zośka
ten krzem jest ok, też go miałam:)
Sandra Poznan
Ja stosuję krzemionkę organiczną w swoim gabinecie kosmetycznym, Krzemionka jest czynną substancją odmładzającą więc daje bardzo fajne efekty na buzi i klientki są zadowolone:)
Paulina
ja też smaruję buzie krzemem – takim w żelu, pod krem:)