Jelita są bardzo wrażliwe na nieodpowiednią dietę i niezdrowy tryb życia reagując na to różnymi objawami. Dlatego ważne jest, aby aktywnie wspierać funkcjonowanie jelit oraz by zapewnić naturalne zdrowie układu trawiennego.
Typowe objawy niestrawności to:
- ból brzucha,
- zgaga,
- skurcze żołądka,
- problemy z trawieniem, wypróżnianiem – zaparcia,
- wzdęcia, wiatry lub
- mdłości po jedzeniu.
Trawienie można skutecznie wspomóc dostarczając organizmowi enzymy trawienne, zioła lub inne składniki pochodzenia naturalnego, które wywierają pozytywny wpływ na większość zaburzeń układu trawiennego.
Enzymy trawienne
Enzymy trawienne są to cząsteczki białkowe, które służą do przyśpieszenia reakcji chemicznych i oszczędności energii, są elementem wielu funkcji organizmu.
Enzymy układu trawiennego mają za zadanie rozłożenie pokarmu na czynniki pierwsze, które wchłaniane są do krwi. Około 95 % pokarmu składa się z białek, węglowodanów i tłuszczy.
Działanie enzymów trawiennych
- wspomagają trawienie substancji odżywczych w układzie pokarmowym,
- ułatwiają wypróżnianie,
- pomagają pozbyć się pozostałości komórkowych i trucizn.
Stosowanie enzymów nie tylko łagodzi gastronomiczne szaleństwa, ale również chroni Twoje zdrowie. Naukowcy są zgodni, że enzymy zawarte w surowych, nie przetworzonych produktach spożywczych, wystawionych na działanie temperatur, powyżej 47 stopni C ulegają rozpadowi.
Brak enzymów w pożywieniu oznacza, że nasz system immunologiczny staje się słabszy, bardziej podatny na działanie bakterii i wirusów. W efekcie częściej chorujemy i szybciej starzejemy się.
Zioła wspomagające trawienie
W łagodzeniu przykrych dolegliwości trawiennych pomocne mogą okazać się napary ziołowe. Część roślin wspomagających proces trawienia to za razem znane przyprawy. Ich wykorzystanie podczas przygotowywania posiłku wpływa na lepsze trawienie.
Mięta pierzowa
Mięta pieprzowa zawiera mentol, który ma właściwości chłodzące, dezynfekujące, przeciwbólowe i rozkurczowe. Napary z mięty sprawdzają się w łagodzeniu skurczowych dolegliwości żołądkowo – jelitowych, działają również żółcio- i wiatropędnie. Warto wiedzieć, że osoby, u których występują kamienie żółciowe, powinny skonsultować spożywanie naparów z mięty z lekarzem.
Pokrzywa
Pokrzywa wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych, poprawia perystaltykę jelit.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski pomaga przy kłopotach trawiennych. Korzeń i ziele mniszka wykazuje działanie żółciopędne, odwadniające i lekko przeczyszczające. Przygotowane z nich napary są pomocne przy zaburzeniach trawienia.
Liście brzozy
Liście brzozy pozytywnie wpływają na równowagę płynów w organizmie, mają działanie rozkurczające, przeciwzapalne i moczopędne, lekko odwadniają i czyszczą nerki.
Pietruszka
Pietruszka daje efekt diuretyczny (zwiększa objętość wydalanego moczu). Korzenie i liście pietruszki mają dobry wpływ na funkcjonowanie skóry i układu trawiennego.
Koper ogrodowy
Owoce kopru zawierają substancje, które działają rozkurczowo i wspomagają czynności przewodu pokarmowego. Aby przygotować napar z kopru, należy dokładnie rozgnieść owoce, a następnie zalać je wrzątkiem i pozostawić na 10 minut. Napar powinno się przecedzić po zaparzeniu.
Kminek
Olejek eteryczny otrzymywany z nasion kminku pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz działa rozkurczowo. Kminek, to jeden z najlepszych roślinnych środków na wzdęcia. Dodaj do potraw o działaniu wzdymających np. dań z kapusty lub z roślin strączkowych.
Imbir lekarski
Kłącze imbiru zawiera składniki, które pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci, dzięki temu doskonale sprawdza się jako środek wspomagający proces trawienia. Imbir pomaga również łagodzić nudności. Aby przygotować napar trzeba zalać plasterki świeżego imbiru wrzątkiem i odczekać 5 do 10 minut. Kawałek imbiru można też dodać podczas parzenia herbaty.
Kurkuma
Kurkuma posiada właściwości pobudzania apetytu oraz właściwości wspomagające trawienie.Kurkuma jest antyutleniaczem i posiada właściwości wspomagające wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przez co ma pozytywny wpływ na układ żołądkowo – jelitowy oraz prawidłowe trawienie.
Rozmaryn
Rozmaryn to również ceniona roślina lecznica o dzianiu żółciopędnym, wiatropędnym i przeciwskurczowym, która doskonale wspomaga proces trawienia.
Ostropest plamisty
Ostropest chroni miąższ wątroby i nerek przed truciznami. Ostropest plamisty pomaga w zaburzeniach czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym. Pomaga również na niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie .
Co jeszcze polecamy na trawienie?
Błonnik
Błonnik to część produktów roślinnych, która nie jest trawiona. Posiłki bogate w błonnik są ważna dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Przedłuża odczuwanie sytości po jedzeniu i ułatwia usuwanie z organizmu toksycznych resztek. Błonnik jest pomocny przy problemach z zaparciami, poprawia perystaltykę jelit..
Inulina
Inulina zawiera błonnik pokarmowy, oznacza to, że stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych, jak Lactobaccillus czy Bifidobacterium. Zwiększa ilość treści pokarmowej obniżając jednocześnie jej kaloryczność, poprawia wypróżnienie, zapewnia właściwą równowagę mikroflory jelit.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu , poprawia trawienie pobudzając sekrecję soku żołądkowego i żółci., wchłanianie żelaza i co najważniejsze poskramia apetyt. Można używać go jako przyprawy do sałatek lub pić z wodą dwie łyżeczki octu na szklankę wody.
4 codzienne nawyki dla zdrowego trawienia
- Jedz błonnik – zalecane spożycie to 25-35 g błonnika dziennie
- Pij dużo wody – organizm potrzebuje 2-3 litrów płynów dziennie
- Ruszaj się – 30 minut ruchu dziennie wspomaga pracę jelit
- Jedz świeże owoce i warzywa – moga być w formie świeżo wycisniętych soków
6 Komentarzy
Pingback: Naturalne odchudzanie - wprowadzenie | Filozofia Zdrowia - portal o naturalnym podejściu do zdrowia
Bruna
mi bardzo pomaga błonnik na trawienie
virginia
ja biorę bakterie probiotyczne w kapsułkach i do tego prebiotyk tak żeby te bakterie miały pożywienie (np. tabletki Inubitabs). Łykam też łyżeczkę zmielonych odtłuszczonych ziaren lnu i bardzo mi się poprawia po tym zestawie:)
Marek
te 4 nawyki na końcu – kwintesencja;)
Paula
Ja na poprawę trawienia stosuję pierzgę pszczelą ma ona w sobie całą masę wartości odżywczych. Wspomaga nie tylko problemy z trawieniem, ale również cały organizm 🙂 Widziałam że jest nawet pierzga w kapsułkach bee pearl sie to chyba nazywa.
kami
Mnie na trawienie bardzo dobrze robi wyciąg z liści karczocha. Od paru tygodni biorę suplement herbaya z tym wyciągiem i naprawdę trawienie się poprawiło, a mnie przestały męczyć ciągłe wzdęcia