Jagoda Acai (Euterpe oleracea) rośnie wyłącznie w lasach deszczowych Amazonii. Jagody te rosną na drzeach palnowych, które osiągają nawet do 25 m wysokości. Dla rdzennej ludności traktowana jest jako jeden z podstawowych składników pożywienia. Dla świata odkrył ją na początku XXI wieku Amerykanin, dr Alexander G. Schauss.
- Owoce Acai są bogate w substancje oksydacyjne, witaminy takie jak B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), PP (niacyna) oraz witaminy C i E, a także składniki mineralne jak potas, żelazo, fosfor, wapń oraz niezbędne aminokwasy.
- Antyoksydanty zawarte w Acai to antocyjany znane z korzystnego wpływu na oczy, naczynia krwionośne, tkankę łączną i układ nerwowy, obniżają poziom cukru we krwi. Zawierają one więcej przeciwutleniaczy niż żurawina, czerwone wino i winogrona.
- Zawiera także wysoką zawartość błonnika i niską zawartość cukru.Większość kalorii Acai pochodzi nie z cukru, ale od zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6.
Owoce mają purpurowe zabarwienie, regularny kulisty kształt, wielkością mniejsze od winogron. Ze względu na nietrwałość świeżego owocu po zbiorze od razu są przetwarzane np. na soki, przeciery czy suszone na proszek i wprowadzane do kapsułek. Już po 24 h po zerwaniu świeży owoc traci wile swoich prozdrowotnych właściwości. Natomiast podczas obróbki jagody nie tracą wiele ze swych składników odżywczych
Acai hamuje apetyt i zwiększa tempo przemian metabolicznych.
W związku z niską zawartością kalorii oraz bogactwem składników odżywczych stosowanie jagód Acai w diecie to doskonałe wspomaganie odchudzania. Jagoda Acai wpływa na lepszą przemianę materii – wspomaga regularne wypróżnianie i poprawia stan przewodu trawiennego. Odpowiada za to w dużej mierze duża zawartość błonnika w jagodzie.
Prozdrowotne działanie związków występujących w jagodzie Acai:
- Zapobieganie stresowi oksydacyjnemu: jagody Acai są jednym z najsilniejszych antyutleniaczy, dlatego zaleca się ich stosowanie w profilaktyce chorób XXI wieku.
- Profilaktyka chorób serca: w jagodzie Acai znajdują się polifenole, organiczne związki chemiczne, które zmniejszają występowanie chorób układu krwionośnego.
- Poprawa wzroku: antocyjany wzmacniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne znajdujące się w oczach. Co więcej, wspierają regenerację rodopsyny, barwnika znajdującego się w siatkówce, bez którego niemożliwe jest dobre widzenie.
- Polepszenie kondycji fizycznej i umysłowej: naturalne lipidy i inne składniki odżywcze sprawiają, że przyjmowanie ekstraktów z Acai Berry zwiększa poziom energii. Oznacza to , że przyspiesza on proces regeneracji. Z kolei niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega -3, Omega-6 oraz Omega-9 poprawiają funkcjonowanie komórek w mózgu.
- Spowolnienie procesów starzenia: ze względu na silne zdolności antyoksydacyjne, jagoda Acai wpływa na znaczne zwiększenie wydajności komórek, które dzięki temu opóźniają procesy zachodzące w ciele z upływem czasu.
Acai zawiera antocyjaniny
Antocyjany to grupa organicznych związków chemicznych należących do flawonoidów. Flawonodiy to naturalny barwnik roślinny nadający barwę od czerwonej po fioletową – ma on zadanie ochronne dla rośliny. Główne właściwości tej grupy związków to właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wstępne badania wykazują też działanie antynowotworowe antocyjanów.