Aloes pochodzi z Półwyspu Arabskiego, skąd rozpowszechnił się na rejony Morza Śródziemnego. Do ważniejszych rejonów uprawy należał Barbados, stąd też pochodzi nazwa gatunkowa aloesu. Jest bylinowym sukulentem należącym do rodziny złotogłowowatych i liczy aż 550 gatunków. Dorasta do 50 cm wysokości i tworzy liczne odrosty. Rośnie zazwyczaj w grupach. Aloes może wykształcać krótki pień o średnicy do 30 cm, może też nie mieć go wcale. Liście są mięsiste, mierzą 40-50 cm długości i 5-6 cm szerokości, układają się jeden nad drugim w rozetę. Mają one jasnozieloną barwę i białawe lub zielonkawe plamki. Są szpiczasto zakończone i mają ząbkowane brzegi. Kwiaty barwy żółtej pojawiają się na gronach mierzących do 50 cm długości. Słowo „aloes” pochodzi od arabskiego słowa alloeh, co znaczy „gorzka i lśniąca substancja”.
Dobroczynne działanie aloesu znane jest już 5000 lat. Jednak dopiero od początku lat 30-tych XX wieku Amerykanie, Japończycy, Rosjanie prowadzili badania naukowe i doświadczenia kliniczne nad aloesem, które potwierdziły niezwykłe właściwości zdrowotne tej rośliny stosowane od wieków. W 1959 FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła terapeutyczne właściwości aloesu.
ALOES – roślina o szerokim spektrum zastosowania i cennych właściwościach leczniczych
Naukowcy zbadali do tej poryw aloesie aż 200 substancji czynnych, które działają przeważnie synergicznie. Należą do nich między innymi: mannoza, glukoza, sterole o działaniu przeciwzapalnym wraz z lipidami, 20 aminokwasów, witaminy oraz pierwiastki śladowe, antrachinony (przeważnie w zewnętrznej warstwie liści), aloina (o działaniu przeczyszczającym), emodyna, kwas salicylowy i acetylosalicylowy, polisacharydy, enzymy wspomagające trawienie oraz o działaniu przeciwzapalnym, saponiny (o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym). Najważniejszym z polisacharydów jest acemannan, który stymuluje układ odpornościowy, sprawia, że organizm jest prawidłowo nawodniony. Antrachinony są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Kolejnymi istotnymi substancjami czynnymi aloesu są: enzymy, ligniny i kwas salicylowy. Enzymy są substancjami białkowymi niezbędnymi dla reakcji biochemicznych przebiegających w naszym organizmie.
Dzięki ligninom żel aloesowy dostaje się do najgłębszych warstw skóry. Kwas salicylowy zawarty w aloesie w dużym stężeniu, wykazuje silne działanie przeciwzapalne i wspomaga usuwanie z organizmu obumarłych komórek. Aloes zawiera również kwas cynamonowy, który pomaga chronić skórę przed promieniowaniem UV, jak również przed działaniem wolnych rodników. Jest również źródłem witamin (A. B, C, D, E), minerałów (żelazo, chrom, wapń, magnez, potas, itp.). Witaminy są znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, regenerują i odżywiają naszą skórę. Obecność minerałów ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia ogólnego naszego organizmu. Zaś aminokwasy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nasz organizm produkuje 22 aminokwasy. Aloes dostarcza nam aż 20 z nich!
Żel aloesowy zawiera zatem bardzo wiele aktywnych substancji, mających zasadnicze znaczenie dla naszego organizmu. Jego dobroczynne działanie na organizm polega na właściwie dobranych składnikach, które posiadają tak wyjątkowe działanie jako kompleks składników tworzących jednolitą całość.
Właściwości kosmetyczne aloesu
Aloes od wielu lat wykorzystywany jest w dziedzinie kosmetologii. Zanim jednak zastosowano go jako składnik kosmetyków, używano go w czystej postaci, głównie w formie okładów. Dzięki szerokiemu spektrum działania, aloes wykorzystuje się wielokierunkowo. Jego właściwości łagodzące stosuje się przede wszystkim w pielęgnacji cery wrażliwej, cery alergicznej. Aloes to także idealny kosmetyk w pielęgnacji skóry trądzikowej, skłonnej do wykwitów czy pojawiania się stanów zapalnych.
Naturalna postać aloesu posiada żelową konsystencję, co stanowi dużą zaletę. Tworzy bowiem na powierzchni skóry ochronny film, który nie tylko nie obciąża, ale i pozostawia ją zupełnie gładką oraz miękką w dotyku. Stosowanie aloesu bezpośrednio na skórę daje również efekt chłodzący co przynosi ulgę w przypadku poparzeń lub podrażnień.
Nie można pominąć również faktu, że aloes wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry dojrzałej. Obecne w nim antyoksydanty zwalczają wolne rodniki znajdujące się w skórze, spowalniając jej procesy starzenia się.
Oprócz typowego działania na skórę, aloes bardzo korzystnie wpływa na nasze włosy. Przede wszystkim odżywia je i nawilża. Jego stosowanie wskazane jest posiadaczkom włosów farbowanych oraz włosów po mocnych kuracjach odbudowujących. Ten naturalny kosmetyk nie tylko wzmacnia włosy i odbudowuje ich ubytki, ale również dostarcza dużą ilość potrzebnych składników odżywczych. Aloes poprawia mikrokrążenie w skórze, jednocześnie ją dotleniając. Z kolei jego właściwości przeciwbakteryjne zapobiegają powstawaniu łupieżu.
Natura&Benessere – włoski producent aloesu
Jednym z czołowych producentów najwyższej jakości aloesu na świecie jest firma Natura&Benessere. Jej organiczne plantacje znajdujące się w południowych Włoszech podlegają rygorystycznym kontrolom. To naturalnie zielone, czyste ekologicznie tereny, bez przemysłu, gdzie słońce świeci niemal przez cały rok. Producent nie stosuje żadnych chemikaliów, pestycydów ani środków grzybobójczych. Dlatego też produkowany tam aloes do picia jest najwyższej jakości, zaś produkowane kosmetyki z aloesem dostarczają piękna nawet najbardziej wrażliwej skórze.
Zdaniem eksperta – kosmetolog mgr Marioli Szustak – skóra jest naszą wizytówką i ekranem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu, nie wystarczy o nią dbać tylko od zewnątrz, należy oczyścić i odżywić organizm od środka. Produkty na bazie aloesu w połączeniu z tym, co daje nam Matka Ziemia, czyli oliwą z oliwek, olejem z kiełków pszenicy, lawendą, ekstraktem z wina, jojobą, pomarańczą, są idealnym rozwiązaniem na zachowanie zdrowej skóry, która odwdzięczy się promiennym wyglądem na długie lata.
ZŁUSZCZA NASKÓREK
Aloes mający zbliżone pH do naszej skóry powoduje regulację lub podtrzymanie pH skóry. Dlaczego to jest ważne? pH skóry chroni mikrobiom i zapewnia jego odpowiednie funkcjonowanie. Tym samym wpływa na prawidłową keratynizację i złuszczanie naskórka, co ma wpływ na wygląd skóry i przeciwdziała procesowi starzenia.
WSPIERA WALKĘ Z TRĄDZIKIEM
Antybakteryjny, regenerujący i nawilżający potencjał aloesu sprawia, że skóra trądzikowa i ze zmianami szybciej się regeneruje. Od lat aloes stosowały nasze babcie na owrzodzenia i stany zapalne.
IDEALNY NA LATO
Zwłaszcza latem, kiedy skóra jest narażona na zbyt duże działanie promieni słonecznych, stosuj aloes. Znany od lat jako „roślina od poparzeń” przyniesie skórze ulgę, działa kojąco, przeciwbólowo, nawilżająco i regenerująco. Zatem chcesz się cieszyć ładną i trwałą opalenizną używaj aloes. Uśmierzy ból i przyśpieszy gojenie po ukąszeniu np. komara.
ODMŁADZA SKÓRĘ
Skóra z wiekiem traci nawilżenie i jędrność. Aloes poprzez przyśpieszenie procesu syntezy kolagenu, poprawia jej elastyczność i jędrności.
Dla jakiej skóry polecam produkty aloesowe?
Dla każdej, biorąc pod uwagę stan – czyli dla suchej, trądzikowej, z rozszerzonymi naczynkami, tłustej mało elastycznej i w każdym wieku.
Źródło: www.finclub.pl
Finclub Aloe Vera, naturalny suplement diety (ibg.pl)