Ziemia okrzemkowa inaczej mówiąc diatomit to pewien typ skały, w której powstaniu wzięły udział okrzemki i ich skorupki, czyli glony jednokomórkowe widoczne tylko pod mikroskopem. Diatomit jest zatem skałą osadową złożoną w 80-90% z pancerzyków glonów jednokomórkowych. Naturalnym środowiskiem ich występowania są zbiorniki wodne lub miejsca wilgotne, w których tworzą duże kolonie. Ściany komórkowe są bogate w krzemionkę i to głównie ona pozostaje po obumarłych okrzemkach, które ulegają procesowi cementowania.
Diatomit jest białym lub żółtawobiałym proszkiem, który nie posiada żadnego charakterystycznego zapachu i nie rozpuszcza się w wodzie.
Zastosowanie
Ziemia okrzemkowa przez tysiące lat była stosowana do ochrony zbóż przed insektami – zawarte w niej związki czynne niszczą bowiem zewnętrzny szkielet takich organizmów, absorbując zawarte w nim tłuszcze i doprowadzają do zasuszenia się insekta.
Diatomit w odmianie spożywczej stosowany jest celach zdrowotnych. Często stosowany jest w przemyśle kosmetycznym, rolniczym, browarniczym i wielu innych. Ziemia okrzemkowa służy do filtrowania, bielenia, odwadniania i izolowania. Dodatkowo, jest ona także znanym absorbentem w środkach ochrony roślin, owadobójczych i dezynfekcyjnych. Stosuje się ją jako izolację akustyczną, elektryczną i cieplną. Wśród szerokiego zastosowania tej substancji w przemyśle, wymienić można jeszcze produkcję lakierów, farb, sztucznych kamieni, dynamitu czy szkła wodnego.
Właściwości lecznicze diatomitu
Wiele chorób u ludzi jest powodowanych obecnością pasożytów. Ziemia okrzemkowa zabija znajdujące się w jelitach pasożyty poprzez fizyczne niszczenie ich struktury.
Ziemia okrzemkowa została dopuszczona przez FDA (amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako bezpieczny składnik pożywienia i uznana za naturalny środek niszczący pasożyty a także wpływający na polepszenie stanu kości, paznokci, obniżanie cholesterolu, odtruwanie z metali ciężkich oraz oczyszczający okrężnicę, jelita i nerki.
Ziemia okrzemkowa ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, pomaga z problemami skóry np. świąd, wysypka, ropnie, czyraki, trądzik, brodawki, egzemy, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia skóry, łagodne ukąszenia owadów i odleżyny.
Diatomit w wersji spożywczej odpowiada za kompleksowe oczyszczenie organizmu z pasożytów i bakterii z jelit oraz usunięcie niebezpiecznych metali ciężkich. Dzieje się to za sprawą pancerzyków okrzemek, które naładowane są ujemnie i przyciągają mikroorganizmy i substancje o ładunku dodatnim, czyli grzyby, pleśnie, bakterie, pierwotniaki, wirusy, metale ciężki i metabolity leków. Następnie są one zamykane w walcowatej strukturze, która jest wydalana z ciała wraz z kałem. Okrzemkowe cylindry posiadają ostre krawędzie, które wędrując przez układ pokarmowy, dodatkowo go oczyszczają ze złogów i zanieczyszczeń, jednocześnie nie szkodząc ścianom i błonom śluzowym jelita.
Z uwagi na bogactwo krzemu, ziemia okrzemkowa jest w stanie doskonale uzupełnić niedobory tego ważnego pierwiastka. Krzemionka pomaga w przyswajaniu różnorodnych minerałów, w tym wapnia. Jej zadaniem jest wspieranie procesów odbudowy i wzmacniania kości i chrząstek w organizmie człowieka. Występująca w diatomicie krzemionka pozytywnie wpływa na stan uzębienia, ponieważ pomaga w walce z próchnicą, minimalizuje krwawienia z dziąseł oraz neutralizuje owrzodzenia i stany zapalne. Ponadto uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych i minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się w ich wnętrzu blaszek miażdżycowych, przez co przeciwdziała poważnym chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Krzem bierze udział w syntezie najważniejszych elementów budulcowych skóry, dlatego ma ogromny wpływ na jej wygląd i zdrowie. Poprawia stan włosów i paznokci, ponieważ krzemionka stymuluje ich wzrost i zapewnia im zdrowy wygląd.
Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit, występuje w formie proszku i jest zbudowana w przeszło 90% z ditlenku krzemu, aczkolwiek w jej składzie mogą wystąpić magnez, aluminium, fosfor, siarka, żelazo, a także sól, wapień, glina czy popiół.
Dawkowanie
Dawkowanie ok. 1- 2 łyżek dziennie mieszając ją z sokiem, wodą. Zaleca się przyjmowanie ziemi okrzemkowej na czczo lub przed snem. Przyjmowanie diatomitu powinno rozpoczynać się od małych ilości. Na początku kuracji nie przekraczać pół łyżeczki.
Dawka zależy od indywidualnych preferencji. Należy obserwować wpływ działania preparatu na samopoczucie i stan naszego organizmu. Ziemię okrzemkową można przyjmować razem z innymi środkami zwalczającymi pasożyty.
Stopniowe powiększanie dawki może odbywać się nawet na przestrzeni kilku tygodni, w zależności od reakcji organizmu na detoksykację. Wśród objawów pojawiających się podczas stosowania diatomitu można wymienić obniżoną koncentrację, zmęczenie, bóle głowy i brzucha, problemy z gospodarką hormonalną i układem pokarmowym, a także zmiany skórne czy opuchliznę. Wśród rzadziej pojawiających się dolegliwości występują bezsenność, nudności, zgaga, biegunka czy wysypka. Jeżeli wystąpią którekolwiek z podanych powyżej objawów, oznacza to, iż musimy zmniejszyć na jakiś przyjmowaną ilość, a dopiero po kilku dniach starać się ją systematycznie zwiększać.
Podczas kuracji oczyszczającej należy pamiętać, aby dostarczać organizmowi wartościowych składników odżywczych czyli zdrowego zbilansowanego jedzenia oraz o piciu dużej ilości wody.
Środki ostrożności
Należy spożywać tylko amorficzną ziemię okrzemkową oznaczoną etykietą „jakość spożywcza”. Ziemia okrzemkowa używana jako środek filtrujący do basenów, akwariów itd. jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt gdyż jej struktura jest krystaliczna a nie amorficzna.
Amorficzna ziemia okrzemkowa o jakości spożywczej jest bezpieczna – należy tylko unikać dostania się jej do oczu oraz wdychania (jest bardzo drobna i pyli).
Nie zaleca się stosowania u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Zapraszamy do naszego sklepu: www.ibg.pl