Jesteś tutaj: Główna » Naturalne zdrowie » Analiza pierwiastkowa włosów » Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza pierwiastkowa włosów
 1. Czym jest analiza makro i mikro elementów we włosach?
 2. Dlaczego badamy właśnie włosy?
 3. Co daje analiza, wyniki badania
 4. Dla kogo badanie jest zalecane?
 5. Jak wykonać analizę pierwiastkową włosów
 6. Podsumowanie

Czym jest analiza makro i mikro elementów we włosach?

Analiza pierwiastkowa włosów jest testem, który określa poziomy pierwiastków śladowych (zwanych potocznie mikro i makroelementami) we włosach. Analiza składu mineralnego włosów jest testem analitycznym mającym szerokie zastosowanie w rozpoznawaniu stanów patologicznych.

Głównym celem badania jest określenie typu metabolicznego i stanu odżywienia badanego pacjenta. Dzięki temu możemy wskazać najlepszy sposób odżywiania, wsparty programem właściwej suplementacji witaminami, minerałami, antyoksydantami i innymi preparatami odżywczymi.
Efektem prawidłowego odżywienia powinno być uzyskanie właściwej, indywidualnej równowagi metabolicznej. Taki stan fizjologiczny zabezpiecza organizm przed chorobami, które mogą być spowodowane czynnikami środowiskowymi i tendencjami genetycznymi. Przywrócenie równowagi metabolicznej jest niezbędnym elementem procesu leczenia każdej choroby. Z pomocą przychodzi nam analiza włosów:

 • Jest to doskonała metoda diagnostyczna pozwalająca na bezbłędne rozpoznawanie tendencji chorobowych na wiele lat przed ujawnieniem się wszelkich chorób.
 • Analiza potrafi określić bardzo ściśle ilość pierwiastków magazynowanych przez organizm, ich wzajemne proporcje, stan przemiany mineralnej i typ metaboliczny.
 • Na podstawie analizy określa się odpowiedni sposób odżywienia oraz nieodzowną suplementację witaminowo-mineralną.
 • Można w ten sposób wyprzeć chorobę i zastosować najlepszą metodę leczenia – profilaktykę.
 • Analiza jest konieczna u wszystkich, którzy źle się odżywiają i cierpią na: zaburzenia gastryczne, hormonalne, neurologiczne, otyłość, łuszczycę, zaparcia, schorzenia reumatyczne, długotrwałe depresje.


Dlaczego badamy właśnie włosy?

Stężenie pierwiastków śladowych można oznaczyć zarówno w płynach ustrojowych jak i tkankach. Obecnie stosowane metody w celu określenia stężenia pierwiastków śladowych cechuje niezwykle wysoka czułość.

Można określić stężenie pierwiastków również we krwi. Jednak często nie oddaje pełnego obrazu zawartości tych pierwiastków w organizmie. Stężenie pierwiastków we krwi w dużej mierze zależy od aktualnie stosowanej diety (danego dnia).

Wykazano, że najlepszą metodą określenia ilości pierwiastków śladowych w organizmie jest zbadanie ich stężenia we włosach i paznokciach. Jest to w pełni alternatywna metoda w stosunku do analizy krwi i moczu. Włosy i paznokcie znajdują się poza powierzchnią skóry. Wyłączone są z procesów metabolicznych.

Tkanka włosa zbudowana jest z białka zawierającego dużo cysteiny. Aminokwas ten dzięki obecności grupy tiolowej (SH) ma właściwości chelatujące pierwiastki grup przejściowych. Dzięki temu stężenie pierwiastków śladowych we włosach jest około pięćdziesięciokrotnie wyższe niż ich stężenie we krwi i moczu.

Paznokcie są mniej przydatnym materiałem w stosunku do włosów ze względu na trudności pełnego usunięcia zanieczyszczeń egzogennych.

Włosy natomiast są obojętną, trwałą tkanką, która nie ulega biologicznym zmianom. Keratynowa zewnętrzna otoczka włosa w pełni zapobiega zarówno utracie składników wewnętrznych jak i przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń zewnętrznych. Zapewnia to stałość składu chemicznego. W przeciwieństwie do paznokci bardzo łatwo mogą być usunięte zanieczyszczenia z zewnątrz, dzięki czemu można otrzymać bardzo dobrą powtarzalność wyników analitycznych.

Co daje badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów?

Analiza makro i mikroelementów we włosach to badanie, które daje dokładny opis stanu metabolicznego organizmu. Skład mineralny ustroju w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych. W zależności od rodzaju pożywienia, aktywności fizycznej i stopnia skażenia środowiska przebiegają w ustroju, procesów mineralizacji (odkładanie się substancji mineralnych), demineralizacji (zubożenie ustroju w składniki mineralne) lub transmineralizacji (przegrupowanie się składników mineralnych w ustroju).

Badane pierwiastki:

Pierwiastki śladowe:
– Bar, Bor, Chrom, Cyna, Cynk, Fosfor, German, Jod, Kobalt, Krzem, Lit, Magnez, Mangan, Miedź, Molibden, Nikiel, Potas, Selen, Siarka, Sód, Stront, Wanad, Wapń, Żelazo

Pierwiastki toksyczne:
– Arsen, Glin, Kadm, Ołów, Rtęć

Fizjologiczne procesy życiowe zależą nie tylko od składu i stężenia poszczególnych pierwiastków, lecz również od ich proporcji w ustroju. Zachowanie właściwych relacji pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami jest w wielu przypadkach ważniejsze od ich prawidłowego stężenia.

Przykładowy wykres analizy – określenie zawartości pierwiastków:

Jak wygląda przykładowy wykres badania włosów

Analiza pierwiastkowa włosów może wskazać przyczyny zaburzeń przemiany mineralnej.

Dzięki określeniu składu i proporcji pierwiastków możemy wskazać najlepszy sposób odżywiania, wsparty programem właściwej suplementacji.

Efektem zalecanych w analizie zmian powinno być uzyskanie właściwej, indywidualnej równowagi metabolicznej, która jest niezbędnym elementem procesu leczenia każdej choroby. Daje nam również możliwość zapobiegania tendencjom chorobowym w przyszłości.

Więcej o analizie, najczęściej zadawane pytania – kliknij tutaj!

Dla kogo badanie jest zalecane?

Analiza jest badaniem polecanym dla każdego w celach profilaktycznych. Jeśli dbasz o swoje zdrowie warto sprawdzić swój typ metaboliczny, aby utrzymać dobry stan zdrowia i zawczasu chronić się przed zaburzeniami.

Analizę pierwiastkową włosów wykonało wiele par, które miały problemy z powiększeniem rodziny.

Analiza jest szczególnie polecana osobom z zaburzeniami chorobowymi. Jest wygodną i niedrogą metodą oceny mineralnego stanu człowieka przy:

 • wystąpieniu objawów klinicznych zespołu złego wchłaniania (zaburzenia gastrologiczne),
 • zaburzeniach regulacji gruczołów wewnętrznego wydzielania (zaburzenia hormonalne),
 • zaburzeniach neurologicznych,
 • zaburzeniach dermatologicznych (łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów…),
 • leczeniu otyłości,
 • schorzeniach kostno-stawowych,
 • zaburzeniach kardiologicznych,
 • zatruciach pierwiastkami toksycznymi,
 • długotrwałym wysiłku fizycznym w pracy i sporcie,
 • rehabilitacji,
 • profilaktyce


Jak wykonać analizę pierwiastkową włosów

 

 • Wypełnianie ankiety

Do analizy potrzebne jest podanie: wagi, wieku, wzrostu i jeżeli występują chorób nowotworowych oraz neurodegeneracyjnych. Druga strona może być wypełniona, zilustruje to styl życia i odżywianie.

 • Wycinanie włosów


Próbki włosów pobiera się w sposób nieinwazyjny. Można je wyciąć i przesyłać bez zmiany składu chemicznego.Do analizy należy pobrać około 300 – 400 mg włosów, tj. około łyżki stołowej. Włosy powinny być wycinane przez członka rodziny lub fryzjera, gdyż włosy należy wyciąć z tyłu głowy z kilku miejsc (jak na rysunku). Do analizy nadają się tylko pierwsze 3 – 4 cm włosa licząc od skóry głowy. Włosy długie należy obciąć tuż przy skórze głowy, a następnie odciąć pierwsze 3 – 4 cm do analizy.

 • Wynik analizy

Wynik analizy pierwiastkowej przygotowywany jest zazwyczaj w ciągu ok. 3 tygodni od daty dostarczenia do laboratorium materiału badanego. Zlecający analizę otrzyma w formie skoroszytu:

 • wyniki pomiaru stężenia pierwiastków w organizmie
 • opis przemiany mineralnej
 • wskazania tendencji chorobowych
 • dla lekarza prowadzącego pacjenta, lekarze Laboratorium opracowują wskazówki dietetyczne wraz z zaleceniami zażywania witamin i mikroelementów.

 

Podsumowanie – znaczenie analizy pierwiastkowej

 • Analiza pierwiastkowa włosów ilustruje ilość pierwiastków magazynowanych przez organizm badanego.
 • Analiza pierwiastkowa włosów określa stan przemiany mineralnej. Na jej podstawie można ocenić typ metabolizmu osoby badanej i wskazać odpowiednie zalecenia dietetyczne.
 • Stosowanie właściwej diety i selektywnej suplementacji zabezpiecza organizm przed wieloma chorobami.
 • Szczególne znaczenia ma stosowanie diety dla chorych. Zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo – mikroelementowej może wspomagać farmakoterapie, przynosząc szybciej oczekiwane efekty i chronić organizm przed jej ubocznymi skutkami.

 

O autorze

Ilość wpisów : 65

Komentarzy (31)

 • Alina Wrocław

  A gdzie można zrobić takie badanie?

  Odpowiedz
 • Marez

  Ta analiza jest bardzo pomocna, robiliśmy dzieciom bo były często przemęczone, po wynikach okazało się, że brakuje m.in magnezu. Dostaliśmy cały program suplementacji, ale zmieniliśmy tez diete dzieciaków i jest duża poprawa

  Odpowiedz
 • emilka

  ciekawie to wygląda, może tez sobie zrobię…

  Odpowiedz
 • Ross

  emilka polecam – ja robiłem sobie badanie rok temu i dobrze i jestem zadowolony, że mogłem sprawdzić przyczynę słabych, wypadających włosów. Można podziałac dietą i suplementami zanim pojawią się jakies poważniejsze stany chorobowe.

  Odpowiedz
 • Oliwia

  Staramy się o dziecko, chciałabym się do tego przygotować, czy powinniśmy analize zrobić oboje i ile czasu potrzebuje, aby miało to sens

  Odpowiedz
  • Basia

   Dla par starających się o dziecko zalecane jest badanie dla obojga partnerów. Optymalny czas na przygotowanie się do ciąży to ok. 6 m-cy. Wynikiem analizy jest program suplementacyjny podzielony na dwa etapy, pierwszy – 3 miesięczny program podstawowy, którego celem jest oczyszczanie organizmu i wyrównanie niedoborów. Drugi – 6 miesięczny, program prewencyjny ma za zadanie utrwalić uzyskaną równowagę w organizmie.

   Odpowiedz
 • Fifi

  Koleżanka mi poleciała to badanie, mam problem z wagą i większość metod nie skutkowała… W wynikach wyszło parę istonych wskazówek i teraz mam bardziej ukierunkowaną dietę.
  Wykazany stan odżywenia więcej dla mnei zrobił niz nie jeden dietetyk. Jestem bardzo zadowolona i polecam

  Odpowiedz
 • Kamila

  Czy z wynikami trzeba później iść do jakiegoś lekarza czy można samemu sobie odczytać wyniki?

  Odpowiedz
 • Venga

  U nas w rodzinie sami doszliśmy do tego jak zmienić dietę i wykupiliśmy polecone minerały do uzupełnienia. Nie da się tak realnie na 100% trzymać odpowiedniego jedzenia, chyba, że ktoś nie pracuje i codziennie sam gotuje…

  Odpowiedz
 • Paweł

  Witam..
  moje pytanie jest nastepujące: ja raczej gole głowe.. czy to ma jakiś wpływ na sklad pierwiastkowy włosa? Czy włosy przesłane do analizy musza byc 3cm czy moga mieć długość 1cm lu 0,5cm?

  Odpowiedz
 • Paweł

  przejżałem przykładowy wyniki analizy i nie jest jasno stwierdzony jaki typ mataboliczny ma ta przykładowa osoba.. a ja bym własnie chciał sie dowiedzieć jakim typem metabolicznym jestem..

  Odpowiedz
 • Anna Dobrzyńska

  Ta metoda jest świetnym uzupełnieniem morfologii o dane dotyczące struktury pierwiastkowej organizmu, co z kolei ułatwia diagnostykę. Dlatego właśnie, w niektórych przypadkach zalecam moim pacjentom:)

  Odpowiedz
 • Matelka

  ja sobie robiłam to badanie w zeszłym roku bo bardzo mi wypadały włosy, okazało się, że nie tylko mam mało żelaza, ale też zaburzoną proporcję chromu do wanadu co też tłumaczy nadwagę. Teraz jest już w połowie suplementacji uzupełniającej niedobory i przyznaję, że jest poprawa. Jednak nie oceniłabym tego wyniku sama, konsultowałam się z lekarzem.

  Odpowiedz
 • ebola

  zrobiliśmy takie badanie włosów mężowi, dużo biega i ćwiczy, ale od jakiegoś czasu był coraz słabszy i nie miał siły, poczytałam trochę i zdecydowaliśmy sprawdzić stan organizmu tym badaniem, wyszło wiele niedoborów, teraz ma suplementy i dietę. Cieszę się, że się zdecydowaliśmy, a nie jeździliśmy po jakiś klinikach szukać nie wiadomo czego.

  Odpowiedz
 • Anna Dobrzyńska

  ebola Twój mąż pewnie wypacał wiele pierwiastków podczas ćwiczeń i nie miał przy tym dobrej diety. Dobry przykład, cieszę się, że Wam pomogło:)

  Odpowiedz
 • avella

  witam, a jakie są orientacyjne koszty suplementacji przepisywanej po badaniu?

  Odpowiedz
  • Sandra W

   avella to zależy od wyników i stanu zdrowia. Zależy też jakie suplementy się wybierze bo są różne ceny, może być 200-300 zł albo i 800 zł… ale wiadomo za jakością (i zazwyczaj przyswajalnością) idzie cena.

   Odpowiedz
  • Fabian

   ja miałem ok 500-600 zł, można sobie zmieniać suplementy różnych firm ( tańsze z tych dobrych są np amerykańskie Swanson czy Now Foods)

   Odpowiedz
 • Elżbieta

  chciałabym się dowiedzieć bo mam włosy farbowane czy mogą być a jeśli nie to co w tym wypadku robić bo zanim odrosną…. a chciałabym już wykonać to badanie

  Odpowiedz
  • Basia

   Włosy do analizy pierwiastkowej nie mogą być farbowane. Należy odczekać, aż pojawi się odrost i tuż przed kolejnym farbowaniem obcinamy włosy tuż przy skórze. Do próbki przeznaczonej do badania pobieramy tylko włosy w naturalnym kolorze (odrost) resztę należy odciąć.

   Odpowiedz
 • remi-K

  czy ta analiza nadal wykonywana jest w Łodzi?

  Odpowiedz
 • Basia

  tak, bez zmian, zapraszamy

  Odpowiedz
 • Martunia

  Przymierzam się do zrobienia tego badania, tylko mam dylemat gdzie je zrobić. W grę wchodzi Biomol z Łodzi oraz Lifeline Diag z Cieszyna. Do tego drugie mam kod rabatowy (4j7gdxhAKS), więc oba badania wychodzą też podobnie cenowo, a z informacji z którymi się zapoznałam na stronie Biomolu i w broszurze LifelineDiaga wygląda na to, że uzyskam w obu przypadkach te same informacje. Które laboratorium proponujecie wybrać? A ten kod na rabat z tego co pisało, to można użyć kilka razy, tylko nie jestem pewna do kiedy jest ważny (na pewno do końca roku).

  Odpowiedz
  • Filozofia Zdrowia

   Proszę, dokładnie zapoznać się z ofertą obydwu wymienionych przez Panią firm.
   Sprawdzić przykładowe analizy oraz opinie i wybrać ofertę, która według Pani jest najkorzystniejsza.

   Odpowiedz

Skomentuj

Protected by WP Anti Spam
Do góry