Koenzym Q10 jest nazywany motorem życia.
Brytyjski uczony Peter Dennis Mitchell, zdobywca Nagrody Nobla, udowodnił, że koenzym Q10 powstaje w wyniku przyswajania pokarmu i jest obecny w każdej komórce naszego organizmu. Jest odpowiedzialny za prawidłowy metabolizm energetyczny naszych komórek, zapobiega zmęczeniu i utracie energii, wzmacnia serce i usprawnia jego rytm. Ze względu na rolę, jaką odgrywa w organizmie, stał się przedmiotem licznych badań naukowych. Japończycy opracowali w 70-tych latach XX wieku technologię produkcji naturalnego Q10, pozyskiwanego z surowców roślinnych. Właśnie w Japonii spożywa się najwięcej koenzymu Q10 i żyje tam najwięcej 100-latków.
Codziennie spożywamy pokarm, żeby dostarczyć organizmowi składniki odżywcze. Organizm wykorzystuje je do wytwarzania energii. Jednak energia zawarta w pożywieniu musi być przetworzona na inną postać. Przebiegające w organizmie przemiany metaboliczne kontrolowane są przez koenzym Q10.
Składniki pokarmowe (białka, węglowodany, tłuszcze) transportowane są poprzez krew do komórek, koenzym Q10 przetwarza te substancje na energię. Im więcej koenzymu Q10 zawierają komórki, tym łatwiej generują one energię. Badania naukowe wykazały, że bez koenzymu komórka ginie. Jest on więc jednym z podstawowych czynników niezbędnych dla życia i zdrowia. Całkowita zawartość koenzymu w ludzkim organizmie wynosi ok. 0,5-1,5 g. Zdolność organizmu do wytwarzania i rozprowadzania tej substancji zmniejsza się z wiekiem, złym odżywianiem, codziennym stresem i chorobami. Stwierdzono, że u większości ludzi w wyższym wieku występują niedobory koenzymu Q10.
Sprawne funkcjonowanie organizmu wymaga olbrzymich ilości energii. Przy niedoborze energii mechanizmy obronne organizmu działają nieprawidłowo, dochodzi do uszkodzenia narządów i tkanek, które w wyniku tego nie mogą ulegać naprawie. Badania naukowe potwierdzają, że już organizmy 20-latków zaczynają wykazywać braki koenzymu, choć nasz organizm jest w stanie wytworzyć go w wątrobie, oczywiście w ograniczonych ilościach. Np. serce potrzebuje ogromnych ilości energii i najłatwiej traci tą energię, ponieważ im bardziej intensywnie pracuje, tym więcej zużywa koenzymu Q10, a 95% energii komórki – to właśnie Q10. Wyniki wielu badań są jednoznaczne: u 50–75% chorych na zwyrodnienie mięśnia sercowego wykazuje znaczne braki koenzymu Q10 w sercu.
Koenzym Q10 może uchronić nas również przed utratą zębów w wyniku schorzeń dziąseł, a zwłaszcza paradontozy. Około 20-40% osób cierpi na schorzenia ozębnej. Krwawiące, opuchnięte i zaczerwienione dziąsła to oznaka tej choroby. Koenzym Q10 zapobiega krwawieniu dziąseł, szybciej likwiduje infekcję, kieszonki przyzębne stają się płytsze, spowalnia się proces wypadania zębów, a w niektórych przypadkach powoduje nawet ponowne umocnienie się zębów w zębodołach. Potwierdzają to liczne badania naukowe.
Wraz z wiekiem zdolność przemiany koenzymu ze spożywanych pokarmów maleje i prowadzi do zmniejszenia stężenia koenzymu (ubichinonu) w tkankach i organach. Serce 40-letniego mężczyzny zawiera przeciętnie ok. 30% mniej koenzymu Q10 niż 20-letniego. Starsze osoby wykazują utratę nawet 48% koenzymu.
Zaleca się stosowanie dawki dziennej w ilości 10 – 30 mg. Koenzym Q10 powinien być podawany stale, ponieważ w chwili przerwy pozytywne jego działanie spada do pierwotnego stanu.
Na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających koenzym Q10. Powinniśmy jednak zwracać szczególną uwagę na biodostępność koenzymu, czyli na to, jak ta substancja jest wchłaniana przez organizm. Informacja, że preparat zawiera 30 mg koenzymu Q10, jeszcze nic nie znaczy, ponieważ jeden preparat wchłonie się szybko do organizmu, a drugi jedynie zostanie przez niego wydalony. Dlatego warto niekiedy zapłacić nieco więcej, ale otrzymać produkt jakościowy. Badania wskazują, że najbardziej efektywnym nośnikiem koenzymu Q10 jest naturalna witamina E. Czysty koenzym, pozbawiony nośnika w postaci naturalnej witaminy E, jest więc wchłaniany do organizmu w niewielkim tylko stopniu. Jest zwykle tańszy w porównaniu do suplementów zawierających kombinację Q10 i witaminy E, ale mało skuteczny. Dlatego przyjmowanie jakościowego, naturalnego koenzymu Q10 w formie suplementu diety jest bezpiecznym sposobem, który zapewni zdrowie komórkom, doda energii i zwiększy wytrwałość oraz odporność na stres, spowolni proces starzenia się. Właściwa gospodarka energią zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów w naszym organizmie, zwłaszcza serca. Potrzeba jednak na to czasu – działanie preparatu widać do dopiero po kilku tygodniach jego stosowania, choć przy dużych niedoborach już po kilku dniach daje się odczuć wyraźną poprawę samopoczucia.
W ofercie Finclubu mamy już dwa suplementy diety, które zawierają koenzym Q10 – fin Ubigoltabs (zawiera 30 mg czystego koenzymu Q10 oraz 10 mg witaminy i nowy fin Ubiquinol Megacaps
Światowy hit pomiędzy Q10
Właśnie pojawia się w ofercie Finclubu Nowy suplement diety z Finlandii – fin Ubiquinol Megacaps – zawiera substancję, która jest rewolucją w zakresie koenzymu Q10. Ubiquinol jest aktywną formą koenzymu Q10. Oznacza to, że do jego aktywacji nie są potrzebne żadne dalsze enzymy. Ubichinol w takiej formie może praktycznie natychmiast zostać wykorzystany do procesów metabolicznych, do produkcji energii oraz funkcjonować jako sieć antyoksydacyjna. Ubiquinol jest obecnie najlepiej wchłanianym koenzymem Q10 o szybkim i widocznym wpływie na pracę serca i całego organizmu. Pobudza siły witalne organizmu, polecany przede wszystkim dla seniorów, dla osób chorych i zmęczonych
Właściwości Ubiquinolu:
- zapewnia znaczny przyrost energii, poprawia wydolność fizyczną organizmu
- zalecany osobom przy większym obciążeniu fizycznym lub psychicznym
- walczącym z chronicznym sezonowym zmęczeniem
- wspomaga pracę serca i układu krążenia, reguluje ciśnienie
- zapobiega miażdżycy poprzez zmniejszanie stężenia cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi
- pomaga sportowcom i rekonwalescentom w szybszym zregenerowaniu sił
- normalizuje poziom cukru we krwi
- hamuje spadek sprawności umysłowej i fizycznej organizmu,
- spowalnia procesy starzenia organizmu
- ma silne działanie antyutleniające
- opóźnia postępy choroby Parkinsona
- walczy z paradontozą
- polecany osobom palącym papierosy
Sięgajmy wyłącznie po wysokiej jakości koenzym Q10
Koenzym Q10 produkowany jest lub w procesie fermentacji drożdży, czyli japońskiej metodzie Kaneka, częściej jednak z liści tytoniu. Suplement diety produkowany pierwszą metodą ma efektywniejsze działanie, ponieważ zawiera skuteczną substancję, czyli koenzym Q10, w wyższym stężeniu. W praktyce oznacza to, że 10 mg koenzymu ze sfermentowanych drożdży może mieć takie samo działanie jak 30 mg koenzymu produkowanego metodą drugą.
Suplement diety fin Ubiquinol Megacaps produkowany jest z surowców nie modyfikowanych genetycznie. Podstawę tworzą sfermentowane drożdże. Nie zawiera żadnych alergenów, laktozy, substancji słodzących, glutenu. Unikatowy ubiquinol jest posiadaczem certyfikatu Kosher (obecnie na świecie wzrasta zainteresowanie produktami koszernymi, a certyfikat ten jest jednym z bardziej znanych i potwierdza wysoką jakość produktów spożywczych). Jego działanie potwierdzają liczne badania naukowe. Jedna kapsułka zawiera: Kaneka QH™ 50 mg ubiquinolu (w skład wchodzi naturalna witamina E).
Źródło: FinClub