Błonnik to materiał pochodzenia roślinnego, głównie węglowodany: celuloza, hemicelulozy, pektyny wchodzące w skład ścian komórkowych komórek roślinnych, a także niewęglowodanowy składnik ścian lignina.
Błonnik to nazwa grupy związków nie rozkładanych przez enzymy trawienne tzw. włókien pokarmowych. Włókna pokarmowe mogą ulegać fermentacji w jelicie grubym, która przebiega przy udziale odpowiedniej flory bakteryjnej. Produktami fermentacji są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (absorbowane i metabolizowane przez organizm) oraz gazy: wodór, dwutlenek węgla i metan.
Związki te mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Włókna pokarmowe mają istotne znaczenie dla prawidłowej diety człowieka, a ich niedobór lub nadmiar jest wiązany z powstawaniem wielu chorób.
Dieta uboga w błonnik jest najczęściej bezpośrednią przyczyną trudności w trawieniu. To błonnik pobudza perystaltykę jelit, powodując usuwanie z organizmu niestrawionych części pokarmu. Naukowcy przypuszczają, że jedną z konsekwencji obniżenia udziału błonnika w diecie jest zwiększenie zapadalności na choroby jelita grubego. Niedobór błonnika jest też jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, cukrzycy, otyłości.
Zjadając zbyt mało błonnika, narażamy się na kłopoty nie tylko z układem trawiennym, ale także układem krążenia oraz przemianą materii. Błonnik obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami jelita grubego oraz zapobiega zaparciom.
Warzywa, produkty niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w błonnik dają uczucie sytości. Zróżnicowany skład błonnika, zawartego w różnych produktach, sprawia, że ma on zróżnicowane działanie. Na przykład pektyny znajdujące się w jabłkach, marchewkach czy ,burakach, przyczyniają się do obniżenia cholesterolu w surowicy krwi.
Lekarze zalecają, abyśmy jedli przynajmniej 25 gramów błonnika dziennie w postaci ciemnego pieczywa, owoców, jarzyn.
Jeśli wasza codzienna dieta jest uboga w produkty zawierające błonnik polecamy uzupełnianie tego składnika za pomocą naturalnych suplementów z błonnikiem.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82onnik http://www.blonnikpokarmowy.net.pl/co-to-jest-blonnik/
i faktycznie z błonnikiem łatwiej się odchudzać? Jak to liczbowo wygląda?
Ja stosuję i mniej więcej w 4 miesiące zeszło 8 kilo, ale to zależy od organizmu, u każdego może być inaczej, jaki ten błonnik jaka dieta itp.;)
Ja się wspomagam preparatem Nopalina fajny naturalny skład, dobrze mi idzie w miesiąc 2 kg i dobrze się czuję. Polecam
bardzo dobrym źródłem błonnika jest też len mielony:)
zgadzam się z perłą, ja taki len mielony dodaję do koktajli – jogurt naturalny – owoce – miód – len super, polecam i jakie sycące!
ja len biorę po prostu na łyżeczkę i popijam wodą
Paula: błonnik wchłania wodę, a więc pęcznieje i napełnia żołądek – w związku z tym ogranicza apetyt i może zapobiec przybieraniu na wadze. Jeśli nie masz jakiś zaburzeń trawienia / wchłaniania efekty powinnaś poczuć już po paru dniach…
no a w związku z tym, że błonnik wchłania wodę, należy więcej pić. Np. jeśli błonnik jest w tabletkach powinno się popić całą szklanką wody.
Co do zalecanego spożycia błonnika to Instytut Medycyny podaje takie wielkości: – spożycie błonnika dla osób dorosłych poniżej 50 roku życia to 38 gramów/ dzień dla mężczyzn oraz 25 gramów/ dzień dla kobiet. – dla osób powyżej 50 roku życia to 30 gramów/ dzień dla mężczyzn i 21 g/dz. dla kobiet. pozdrawiam
Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Current ye@r *
Leave this field empty
2021 © Filozofia Zdrowia - portal informacyjny o zdrowiu Polecamy: Sklep online - naturalne suplementy | Wiadomości o flawonoidach | Oryginalny sok Noni | Laminine | Gabinet Terapii Naturalnych w Łodzi Admin strony www